Aktualności

CZARNKOWSKO-TRZCIANECKIE POMNIKI PRZYRODY

Uczniowie z Łomnicy wiedzą najwięcej o pomnikach przyrody

BIB7

Na początku kwietnia w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Trzciance odbył się konkurs wiedzy o czarnkowsko-trzcianeckich pomnikach przyrody. Wzięło w nim udział 16 zespołów z terenu powiatu.

Jakie jest najgrubsze pomnikowe drzewo powiatu? W jaki sposób znakuje się obiekty będące pomnikami przyrody? Do czego służy klinometr? To tylko kilka wybranych pytań, na które musieli odpowiedzieć uczestnicy konkursu. Pierwszym etapem zmagań był test. Uczniowie musieli się również pochwalić umiejętnością rozpoznawania gatunków drzew. Oceny dokonała komisja konkursowa w składzie: Agnieszka Ciemachowska z Referatu Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Rozwoju Wsi UM Trzcianka, Lidia Janas z Nadleśnictwa Trzcianka oraz Marek Maluśkiewicz – przedstawiciel firmy Crex – Usługi Przyrodnicze i Nadnoteckiego Koła PTOP “Salamandra”. Ze względu, że trzy drużyny zdobyły taka samą liczbę punktów, konieczna była dogrywka, która wyłoniła zdobywców trzeciego miejsca.

Zasłużone pierwsze miejsce przypadło grupie z Łomnicy w składzie: J. Majewska, S. Chudzińska, B. Strzelecki, II miejsce powędrowało do zespołu z Siedliska: K. Napelus, K. Janaszkiewicz, R. Chełmińskiej, III miejsce również zdobyli uczniowie z Łomnicy: M. Lachowicz, M. Flis, K. Kanclerz. Komisja przyznała również dwa wyróżnienia dla: M. Lubkowskiej, B. Nowaczyk, J. Garbowskiego ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Trzciance oraz dla: A. Jęchorek, M. Jęchorek, S. Kotiuszko z Niekurska.

Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy, nagrody książkowe ufundowane przez Nadleśnictwo Trzcianka oraz Bibliotekę Wojewódzką w Poznaniu, materiały ekologiczno-przyrodnicze od firmy CREX – Usługi Przyrodnicze i Nadnoteckiego Koła PTOP Salamandra oraz gadżety promujące Nadleśnictwo Trzcianka.

MM/Biblioteka Trzcianka