Aktualności

CZARNKOWSKO-TRZCIANECKIE POMNIKI PRZYRODY

Jesienne pomniki przyrody

Pomniki przyrody są piękne o każdej porze roku. Ale chyba najwięcej uroku mają jesienią, kiedy liście drzew mienią się mnogością barw. W listopadzie tak kolorowo już niestety nie jest, ale mimo to warto wykorzystać ostatnie ciepłe i słoneczne dni do odwiedzenia czarnkowsko-trzcianeckich pomników przyrody. 

Dla wszystkich miłośników pieszych i rowerowych wędrówek przygotowaliśmy specjalny plik GPS. Zawiera on lokalizację wszystkich pomników obszaru objętego Lokalną Strategią Rozwoju (ich numeracja odpowiada numeracji zastosowanej w naszej “Bazie pomników”). Wystarczy wgrać go do GPS-a i można ruszać w drogę! Prosimy jednak pamiętać, że część pomników znajduje się na terenach prywatnych, gdzie często dostęp do nich jest utrudniony. Plik można ściągnąć z naszej strony.

Poniżej prezentujemy zdjęcia pomników przyrody wykonane w październiku i listopadzie tego roku. Zamieszczamy też krótki filmik zrealizowany w październiku, w okolicach Trzcianki. Przedstawia on kilka wybranych pomników przyrody w jesiennych barwach. Są wśród nich m.in. płacząca forma buka zwyczajnego, dąb szypułkowy “Wojtek” koło Smolarni czy głaz narzutowy niedaleko Radolinka. Zachęcamy do wędrówek szlakiem czarnkowsko-trzcianeckich pomników przyrody.

Przypominamy też, że swoje prace nadal prowadzi terenowa grupa wolontariuszy, która wyszukuje drzewa, które mogłyby zostać objęte wspomnianą formą ochrony. Dlatego jeśli znasz takie drzewa – skontaktuj się z nami: kontakt@pomniki-przyrody.info.